יום ההיפוך מתקרב (21.6) – היום הכי ארוך בשנה. יש מטפלים שעושים ביום הזה טיפול לחיזוק מערכת החיסון, יש שרואים את היום הזה כיום בו הפוטנציאל היאנגי בשיאו. לי הוא הזכיר מחשבה, הרהור שחשבתי על אחת האפליקציות שאני הכי אוהב בהתמרת מרידיאנים – Tai Gua.

כדי שזה לא ייראה לגמרי "בלגאן", ראשית קצת רקע.

מה זה גואה Gua?

Tai Gua - איזון מושלם בין יין ויאנג

Tai Gua – איזון מושלם בין יין ויאנג

גואה היא תמונה המורכבת מקווים (שילוב של קווים מחולקים וקווים רציפים) ומייצגת אלמנט, מרידיאן או "סיפור" (מה שאנחנו רוצים לייצר). כל גואה בסיסית מורכבת מ-3 שכבות של קווים (מחולקים או רציפים – הנקראת גם טריאגרמה). 

בשיטת האיזונים משתמשים ב- Guas בטכניקת "התמרת מרידיאנים", בה "הופכים" תמונה של מרידיאן אחד לתמונה של מרידיאן אחר על ידי דיקור נקודות מתוך 6 נק' ה- Yao  (שמורכבות מ-5 נק' התנועה ונק' החיבור). למעשה, משתמשים בגואה "כפולה", כלומר ב-2 תמונות של 3 קווים שיוצרים 6 קווים = הקסגרמה

Yao היא קו (רציף או מפוצל) שממנו מרכיבים את ה- gua.  לפי ה- I ching, קו רציף ____ מסמל יאנג (ממנו הכל התחיל) וקו מפוצל __ __ מסמל יין.

בנוסף, גואה שמורכבת ממספר זוגי של קווים – נחשבת לגואה יינית, וממספר אי זוגי – יאנגית.

לכל מרידיאן משויכת הקסגרמה, וכן לאלמנטים ולתמונות שאנחנו רוצים לייצר. כאמור, על ידי "התמרת" תמונה של מרידיאן לתמונה של מרידיאן אחר או תמונה אחרת, אנחנו משפיעים על תנועת הצ'י במרידיאנים הנדקרים.

Tai Gua

טאי גואה היא מבחינתי "ההקסגרמה המושלמת". כפי שאפשר לראות, הגואה העליונה היא "יין מוחלט" – 3 קווים מפוצלים. בעוד הגואה התחתונה היא "יאנג מוחלט" – 3 קווים רציפים.

כידוע, יין – שואף לרדת; ויאנג – שואף לעלות. בהקסגרמה של טאי גואה, היאנג הרי למטה (ושואף לעלות) והיין למעלה (ושואף לרדת) והם מאזנים אחד את השני. כלומר, התמונה מייצגת פוטנציאל שינוי מושלם.

השימוש הקליני בדיקור טאי-גואה הוא יצירת תנועה חזקה של צ'י לאורך המרידיאן הנדקר (לפי שיטה 6 – נדקור את המרידיאן הפגוע). למשל, במצב של סיאטיקה לאורך BL, נעשה התמרה של ההקסגרמה של BL ל Tai Gua  ונקבל דיקור של BL64, BL60, BL40. אפשר כמובן לעשות את ההתמרה על כל מרידיאן, כדי לייצר בו תנועה ולשחרר תקיעויות, כאב והפרעות לזרימת הצ'י.

מעבר לכך, דיקור טאי-גואה ישפיע בעקיפין על כל המרידיאנים המאוזנים (והמאזנים) של המרידיאן הנדקר. בדוגמא של BL, ההשפעה תהיה פתיחת הצ'י גם למרידיאני Lu, SI, Kid.

דוגמא לשימוש הזה יכולה להיות כאב שרירי בגב שסוגר גם את הנשימה ובית החזה (מרידיאני Lu, Kid) וגורם לכאב לאורך הזרועות על SI. דיקור בילטרלי של BL Tai Gua יוכל להשפיע על הפרעה כזאת (במידה והאבחנה מתאימה, כמובן).

ניתן, כאמור, לעשות התמרה של כל מרידיאן ל Tai Gua כדי ליצור בו תנועה חזקה של צ'י, ולאזן גם את המרידיאנים המאזנים שלו. 

טאי גואה מייצגת את פוטנציאל החילוף של היין והיאנג

טאי גואה מייצגת את פוטנציאל החילוף של היין והיאנג

אנקדוטה לסיום

במפגש יין ויאנג נוצר הצ'י

במפגש יין ויאנג נוצר הצ'י

בקורס האחרון שהעברתי, כאשר דיברנו על טאי גואה, פתאום הבנתי עוד משהו. מבחינה תיאורטית, אני אוהב להסתכל על קו המפגש בין יין ליאנג כפוטנציאל שיוצר את הצ'י. זה קצת כמו אטום, המורכב מפרוטון (יין) ואלקטרון (יאנג) שמאזנים אחד את השני וכך נוצרת האנרגיה.

התמונה של Tai Gua מייצגת עבורי בדיוק את הפוטנציאל הזה, החיבור שנוצר במפגש בין יין ויאנג – וכך בעצם נוצר הצ'י.