כאבים בצלעות – דיקור בגישה מרידיאנית

כאב בצלעות יכול להיות כאב בלתי נסבל ולהקשות מאוד על תפקוד יומיומי של הסובלים ממנו.

כאבים בצלעות או בכלוב צלעות נובעים בעיקר מהגורמים הבאים:

  1. טראומה חיצונית – שבר, סדק, מכה יבשה או חבלה
  2. שריר בין צלעי תפוס – די נפוץ, יכול לקרות כתוצאה ממאמץ יתר, תנועה לא נכונה, מתח נפשי או התקררות (מזגן, רוח קרה וכו').
  3. מחלות נשימה כרוניות
  4. מתח נפשי המתבטא בכיווץ כלוב הצלעות, ההיפוכונדריום והאפיגסטריום.
  5. הקרנה מחוליות הגב הטורקליות (חוליות T).

באופן אישי, אני סבלתי משריר בין צלעי תפוס ואני יכול לומר לכם שזה רחוק מלהיות תענוג. כאבים חזקים, קשה לנשום, קשה לזוז, להסתובב במיטה, לדבר, לקפוץ, ובעצם לעשות כמעט כל פעולה שמערבת, ובכן, נשימה או שינוי תנוחה.

הכאב יכול להיות ממוקד, אך לרוב הוא יהיה מפושט (עם מוקד). הוא יכול להיות שורף או מקרין.

לשמחתנו, דיקור סיני עוזר מאוד לכאבים בצלעות (מכל הגורמים שצוינו מעלה), ובמיוחד דיקור דיסטלי בגישה מרידיאנית (שיטת האיזון של ד"ר טאן ושיטות נוספות).

העשרה: הדמיה של השרירים המעורבים בפעולת הנשימה (ומשפיעים על הצלעות כתוצאה מכך).

אבחון וטיפול מרידיאני – כאבים בצלעות

כדי לדעת לטפל בכאב בצלעות, צריך קודם כל לעשות אבחנה מרידיאנית.

המרידיאנים העיקריים העוברים בכלוב הצלעות הם (לפי סדר השכיחות):

  1. GB – שולט על רוב החלק הצדי של כלוב הצלעות
  2. Sp – גם הוא עובר בכלוב הצלעות, חופף ל- GB, בעיקר בחלק העליון (איזור Sp-21)
  3. Liv – כלוב צלעות קדמי-לטרלי (איזור Liv13, Liv14)
  4. St – כלוב צלעות קדמי
מרידיאנים העוברים בצלעות

מרידיאנים העוברים בצלעות

הרוב הגדול של כאבים בכלוב הצלעות יהיה בחלק הלטרלי – צדי – של כלוב הצלעות, כלומר GB/SP. בחלק מהמקרים הכאב יהיה במיקום נמוך (צלעות 10-12) ובחלק גבוה יותר (לכיוון בית השחי או מרכז כלוב הצלעות), הכל תלוי במיקום הטראומה / פגיעה / שריר תפוס.

בחירת מרידיאנים מאזנים

ניצור טבלה של כל המרידיאנים הפגועים, ושל המרידיאנים המאזנים אותם:

כאבים בצלעות - אבחון מרידיאני

כאבים בצלעות – אבחון מרידיאני

אפשר לראות שיש מרידיאן אחד שמאזן גם את GB וגם את SP, והוא TW. היות והוא מאזן את GB לפי שיטה 1, יש לדקר את המרידיאן בצד הנגדי לכאב.

אם רוצים להתייחס גם ל Liv, St – מרידיאן LI מאזן את שניהם ולכן הוא אופציה טובה למקרים שמערבים את המרידיאנים הנ"ל.

בחירת נקודות לטיפול בכאב בצלעות – הדמיה, איזון פשוט

בחירת הנקודות הראשונית תהיה לפי הדמיה (איזון פשוט). רק במידה וזה לא יספיק, אני ממליץ לעבור לטכניקות נוספות כגון הקזת דם, "אקטיבציה" או שימוש בהקסגרמת Tai Gua.

הדמיה הפוכה - גפה לכלוב צלעות

הדמיה הפוכה – גפה לכלוב צלעות

אופציה טובה תהיה הדמיית גפה לטורסו הפוכה (יד או רגל, לבחירתכם, במקרה הזה יד).

לפי הדמיה זו, המרפק / ברך הם גובה הטבור (בערך צלע 12), וככל ש"נעלה" במיקום בכלוב הצלעות – נתקדם דיסטלית למרפק / ברך.

כלומר, אם גובה הטבור הוא TW10/LI11, הרי שגובה בית השחי / צלע 2 יהיה איזור מפרק כף היד – TW4/LI5, וכל השטח שבין הנקודות האלה הוא כלוב הצלעות כולו.

אם הכאב ממוקם במרכז כלוב הצלעות, נחפש Ashi ונדקר את איזור מרכז האמה, על TW או LI לפי הצורך (כאמור, תלוי איפה ממוקם הכאב).

אפשר ורצוי לחפש כמה נקודות אשי ולדקר לפי הצורך, ולאחר כל מחט – לבדוק שוב את הרגישות באיזור הכאב (במגע, נשימה או תנועה). כדי לא "לשכוח" איפה כאב, כדאי לסמן לעצמכם את מיקום הכאב (עם מדבקה, עט מחיק או כל ציון דרך אחר).

אם זה לא מספיק – יש עוד אפשרויות 🙂

לרוב, דיקור נק' אשי באמה יפחית מיידית את הכאב בצורה משמעותית. אם בכל זאת נשאר כאב ברמה גבוהה (מעל 50% מתחילת הטיפול) אפשר לעבור לאופציות נוספות – או דיקור מרידיאנים מאזנים נוספים (למשל, אם הכאב על GB, אפשר לדקר את LIV בצד נגדי או HT באחד הצדדים). זכרו שיש לעשות פה הדמיה ולדקר את אותם איזורים רלבנטיים.

אופציה נוספת שאני אוהב, במיוחד כשמדובר בכאב מפושט, עקשן או מקרין הוא שימוש בהתמרת מרידיאנים ובהקסגרמת Tai Gua על מרידיאן GB, שהוא המרידיאן השולט העיקרי על כלוב הצלעות (שכבת Shao Yang).

במאמר זה לא ניכנס להסברים על טאי-גואה, אבל אני כן אציין שזו דרך נהדרת להשפיע על כאב עקשן ומקרין או שנמצא על פני שטח גדול.

במקרה של GB, הנקודות יהיו GB40, 38, 34 והדיקור יהיה בצד הכואב (שיטה 6 – המרידיאן הפגוע מטפל בעצמו).

לרוב, אני אעשה את טאי גואה יחד עם איזון פשוט (לרוב של TW בצד הנגדי) באותו טיפול. התוצאות נהדרות ברוב הגדול של המקרים, ולא משנה מה גורם הכאב.

הערה

אם מקור הכאב הוא בעמוד השדרה (לחץ על אחד העצבים של חוליות T), כדאי לשלב את 3 נקודות San Cha בדיקור בינוני-עמוק (נקודות של מאסטר טונג A.02-A.04).

כאבים בצלעות – איזון גלובלי

ברוב המקרים, כאב בצלעות יהיה על רקע אורתופדי / טראומתי (שבר, סדק, שריר וכו'). במקרים אלה נשתמש בד"כ, כאמור, באיזון פשוט או בטאי-גואה.

אך יש גם מצבים בהם נדרשת מעורבות של איזון גלובלי. לרוב אלה יהיו מצבים נפשיים שמשפיעים על כלוב הצלעות (מתח, חרדה) אך ייתכן שתהיה גם מעורבות של מערכת העיכול (אולקוס, בקע סרעפתי, ריפלוקס).

בכל מקרה, השכבה המעורבת בה נרצה לטפל היא Shao Yang, כאשר צד הדיקור של GB יהיה בצד הכואב.

למצבי "סטרס עודף" – אנשים עצבניים, דרוכים, שסטרס גורם להם להתעצבן ו"לצאת למלחמה", נבדוק התאמה של איזון Shao Yang – Jue Yin.

למצבי "סטרס חוסר" – אנשים שסטרס גורם להם לעייפות, חרדה, פלפיטציות, אינסומניה – נבדוק התאמה של איזון Shao Yang – Shao Yin.

במידה ויש גם מעורבות של מערכת העיכול, נרצה לאזן את המרידיאנים הרלבנטיים. לרוב אלה יהיו St/Kid. לשמחתנו, מרידיאן LI מטפל בשניהם ולכן אפשר להוסיף נק' אשי לפי הדמיה למערכת העיכול (כדי להשפיע על שני הערוצים, נדקר בצד הנגדי). כך גם מרידיאן PC, המאזן את שני המרידאנים הנ"ל (גם הוא נדקר בצד הנגדי במקרה הנ"ל).

אופציות נוספות לטיפול בכאבים בצלעות

דיקור קרקפת בשיטת YNSA גם הוא יעיל מאוד לכאבים בצלעות בפרט, ולכאבים אורתופדיים בכלל.

דיקור קרקפת לכאבים בצלעות

דיקור קרקפת לכאבים בצלעות

הנקודה העיקרית שמשפיעה על כלוב הצלעות היא נק' (איזור) E של Basic Yin Points. האיזור הוא הקו שמעל ארובת הגבה, כמפורט בתמונה המצורפת.

שימוש בקינזיוטייפינג גם הוא יכול מאוד לעזור לכאבים בצלעות. גם כאן צריך לעשות אבחנה מבדלת ולהבין את מצב הפציעה, ולפי זה להתאים את הגזירה, ההדבקה והמתח שמיישמים בטייפ. לרוב, בשלבים האקוטיים נשתמש בטכניקת "ניקוז לימפטי", וככל שמתקדם הטיפול נעבור ל Space Correction בגזירת Web Cut.

במצבים הפוסט-אקוטיים יותר, כאשר הרגישות המקומית במגע יורדת אך נשאר כאב בנשימה, אפשר לתמוך גם בשרירי הנשימה עם הדבקת אינהיביציה או פסיליטציה לפי האבחנה.

תוספים ומשחות לכאבים בצלעות

במקרים של טראומה (מכה, שבר, סדק וכד') אני ממליץ למרוח משחת ארניקה איכותית על כל איזור הכאב בצלעות, מספר פעמים ביום. ארניקה עוזרת מאוד למצבי טראומה וכאבים. בנוסף, יש מטופלים שמדווחים כי נטילת "גלובולים" של ארניקה (תכשיר הומאופטי) בנטילה פנימית גם עוזר להתמודדות עם כאב על רקע טראומתי (ניתן לרכוש בכל בית מרקחת או חנות טבע).

במידה ומדובר בשריר תפוס, ארניקה תהיה פחות יעילה, ועדיף להשתמש במשחה לשחרור שרירים כמו אמזון ג'ל. בנוסף, לשקול ליטול כדורי מגנזיום (1-2 ביום מקסימום).

במקרים של שבר / סדק, כדאי לשקול לקחת מומיו בנטילה פנימית (יש להתייעץ עם מטפל המתמצא בתחום לפני נטילת מומיו).