תזכורת:

  • 6 בדיקות התנועה ותיקון הלקויות, משפיעים גם ברמה המקומית (השריר המודבק) אך גם ברמת "מאקרו".
  • "מאקרו" – השפעה לא רק מקומית אלא על שטח ההשפעה (Screening) של הפאשיה / רכבת אנטומית.
  • הדבקות של 6 הבדיקות הן תמיד אינהיביציה או פסיליטציה של שריר (אמנם ההשפעה היא על הפאשיה אבל ההדבקה היא על השריר / עור).
  • הדבקה מקומית היא ברמת המיקרו, כלומר – השפעה על האיזור הפגוע עצמו או הרקמה הפגועה עצמה. הדבקות מיקרו יכולות להיות השפעה על שריר (אינהיביציה או פסיליטציה), תיקון לימפטי, תיקון ספייס, מכני, פונקציונלי, תיקון פאשיה וכו'.

 

יש 3 גישות לשילוב הטכניקות:

  1. כל מטופל שמגיע, עושים לו את כל 6 הבדיקות ומתקנים את מה שצריך. הגישה הזו נסמכת על כך שאם יש ליקויי תנועה ברמת המאקרו, חייבים לתקן אותם קודם כל כדי להתחיל את איזון הגוף, ש"יסתדר" לפי התיקונים וכך גם הבעיות המקומיות יוקלו.

אם עדיין יש צורך להדביק מקומית לאחר תיקון הבדיקות, עושים זאת.

 

באופן אישי: אני עושה את כל  6 הבדיקות בעיקר במצבים בהם יש חוסר איזון מובהק של היציבה.

 

  1. ביצוע רק טיפול מיקרו על האיזור הפגוע, בלי לעשות בכלל בדיקות תנועה בשלב הראשוני. לפי דיווח המטופל מחליטים איך להמשיך. כלומר – אם היתה הטבה רק עם ההדבקה המקומית, לא צריך להוסיף את בדיקות התנועה. אבל אם לא היתה הטבה מספקת רק עם ההדבקה המקומית – כן עושים את בדיקות התנועה הרלבנטיות לאיזור הפגוע (למשל – כאב במרפק שהודבק מקומית ולא עזר מספיק, נוסיף את הבדיקה שמשפיעה עליו – חגורת הפקטורליס).

באופן אישי: אני משתמש בגישה זו בעיקר במצבים אקוטיים, בהם כנראה עדיין לא נפגעה שרשרת תנעותית.

 

  1. ביצוע בדיקות תנועה שרלבנטיות לאיזור הפגוע / תלונה ותיקונן, ואז הדבקה מקומית לפי הצורך.

למשל: כאב בגב עליון. מתחילים בבדיקות התנועה הרלבנטיות – פלקסיה צווארית, אקסטנציה צווארית, חגורת פקטרוליס, כפיפת גוף לפנים. מתקנים במידה ויש צורך, ובודקים את רמת הכאב בגב העליון (התלונה העיקרית).

אם כבר לא כואב או שיש שיפור משמעותי מאוד – זה מספיק.

אם עדיין כואב – עושים הדבקה מקומית לפי הצורך והאסטרטגיה.

 

באופן אישי: ברוב המקרים זו הגישה בה אני משתמש.

 

 

חשוב לזכור: בכל מקרה, בכל טיפול אנחנו רוצים לראות שינוי במצב המטופל אחרי ההדבקה. יש לבצע תמיד את עקרון Asses-Tape-Re-asses. השיפור יכול להיות בטווח התנועה, עוצמת הכאב או מיקום הכאב (למשל אם הכאב מצטמצם ונהיה ממוקד יותר).