כאבים בצלעות הם תופעה די מוכרת. לאחרונה פונים אלינו לא מעט אנשים שסובלים מכאבים בצלעות עצמן, בכלוב הצלעות או בשרירים הבין צלעיים.

בגלל המבנה ה"עוטף" של כלוב הצלעות, הכאבים יכולים להופיע במקומות שונים – הנפוץ ביותר הוא בצדי כלוב הצלעות (צדי הגוף), אך ייתכנו גם כאבים בחלק האחורי יותר (לכיוון הגב) ולפעמים גם בחלק הקדמי (מתחת החזה).

 

כאבים בצלעות עלולים להיות צרה די רצינית. הם מאוד כואבים בחלק גדול מהמקרים. לפעמים הכאב חד ודוקר, לפעמים שורף, לפעמים יש תחושה של לחץ על כלוב הצלעות ועוד. הכאבים יכולים להחמיר בנשימה עמוקה (או נשימה בכלל), שכיבה, שינוי מנח, שיעול, התעטשות, צחוק (כל דבר שמפעיל את הריאות והבטן בצורה חזקה ופתאומית). בחלק לא קטן מהמקרים, כאבים כאלה משבשים ממש את שגרת החיים, מפריעים לתפקוד היומיומי התקין, גורמים לקושי בנשימה וגורמים גם לתחושת חנק ומגבירים סטרס.

כאבים בצלעות - גורמים וסיבות

הסיבות הנפוצות ביותר להופעת כאבים בצלעות, כפי שאני רואה בקליניקה הן:

טראומה או חבלה חיצונית – מכה, נפילה, חבטה, תאונת דרכים וכו'. כל אלה יכולים לגרום לחבלה ברקמות כלוב הצלעות השונות – שרירים, הצלעות עצמן, רקמת החיבור (פאשיה) ולפעמים גם חבלה באיברים הפנימיים שנמצאים מתחת לכלוב הצלעות (אחד מתפקידי כלוב הצלעות הוא להגן על האיברים, בעיקר הריאות אך גם כבד, טחול, לבלב, כיס מרה).

  1. התקררות – זה נשמע מוזר, אבל זה בהחלט קורה הרבה. התקררות של השרירים הבין צלעיים כתוצאה מחשיפה למזגן או רוח קרה. בחלק גדול מהמקרים, היתה מעורבת גם הזעה כתוצאה מפעילות גופנית או חום גוף גבוה (מזג אוויר קיצי, למשל) בנוסף להתקררות המקומית. השילוב הקיצוני של שריר "חם" ועור מזיע (=נקבוביות פתוחות) עם רוח וקור פתאומיים עלול לגרום להתכווצות קשה וכואבת של השרירים הבין צלעיים.
  2. בעיות נשימה אקוטיות או כרוניות – שיעול חזק ומתמשך יכול לגרום במקרה הקל לכיווץ של השרירים הבין צלעיים, ובמקרים קשים וקיצוניים אפילו לסדק באחת הצלעות. בנוסף, ליחה מרובה שמציפה את הריאות, מחלות ריאה כרוניות כמו COPD, אסטמה וברונכיטיס כרוני, עלולות לגרום למאמץ יתר של השרירים ולהתכווצות שלהם.
  3. מתח נפשי – באופן טבעי, חלק ממנגנון ההגנה של הגוף כאשר הוא נמצא בסטרס הוא כיווץ שרירים. יש אנשים שיסבלו מכאבי גב או צוואר כשהם נמצאים בסטרס, אבל גם שרירי הצלעות עלולים להתכווץ כתוצאה ממתח נפשי.
  4. בעיות גסטרולוגיות – פחות נפוץ אבל קיים. בעיות בתפקוד מערכת העיכול, כגון גסטריטיס (דלקת בקיבה), חומציות יתר, אולקוס, אכילת יתר, קושי בעיכול וכו' – יכולות להשפיע בעקיפין על כלוב הצלעות. זה קורה או כתוצאה מלחץ ישיר על הצלעות הקדמיות מבפנים, או מהשפעה על שריר הסרעפת שעוטף את כלוב הצלעות.
  5. פגיעה עצבית המגיעה בד"כ מחוליות הגב הטורקליות, אם כי זה פחות נפוץ.

כאבים בצלעות - הטיפול המשולב היעיל

מנסיוני, אפשר לפתור די מהר כמעט כל סוג של כאב בצלעות – בין אם מדובר בחבלה, שריר מכווץ (רוב המקרים, אגב, הם בגלל שרירים מכווצים), בעיות נשימה, סטרס – וגם במצבים של סדק או שבר (אם כי במצבים כאלה, מן הסתם, זה לוקח קצת יותר זמן ממצבים אחרים).

 

אני מוצא ששילוב של דיקור סיני דיסטלי (דיקור מרחוק, לא במקום הפגוע עצמו) עם קינזיוטייפינג, משחות משקמות, תוספי תזונה לפי הצורך, ולפעמים גם תרגילים – עובד מהר מאוד כמעט על כל המטופלים הסובלים מכאבים בצלעות.

4 סיפורי מקרה - דיקור סיני לכאבים בצלעות

כאבים בצלעו דיקור סינימקרה מס' 1 – כאבים בצלעות כתוצאה מהתקררות, סטרס ומע' עיכול

בת 33, כאבים מזה מס' חודשים בצד כלוב הצלעות ימין. כאב דוקר, מחמיר בנשימה. לפעמים עולה לכיוון בית השחי.

התחיל בעקבות התקררות חזקה ושיעול (שבינתיים עברו). בנוסף סובלת מהרבה מתח וסטרס, נמצאת לפני חתונה וטיסה לשנה לחו"ל.

בנוסף רגישות בבטן – תסמונת המעי הרגיז, שגורמת לכאבי בטן תמידיים וצרבות. לאחרונה התחילה רגישות ברביע ימין עליון של הבטן, גורם לחומציות וצרבת.

אבחון מרידיאני

  • הכאב ישב באופן מובהק בצדי כלוב הצלעות האמצעי-תחתון – איזור הנשלט על ידי מרידיאן GB.
  • רגישות בבטן ברביע ימין עליון ישבה על ערוץ הקיבה St עם "השלכה" לכיוון Liv.
  • בעיות הבטן הכרוניות גם הן ישבו על St  ובנוסף על ערוץ Kid.
  • היות והתלונה העיקרית היא הכאבים בצלעות, הטיפולים התמקדו בזה, אך עם התייחסות גם למצב מערכת העיכול והנפש שגם הם יכולים לגרום להחמרה בכאבים.
טיפול

כדי להשיג הטבה מהירה בכאבים בכלוב הצלעות, התחלתי בדיקור האמה הנגדית על ערוץ TW, שמאזן את GB לפי שיטה מס' 1. שימו לב, TW מאזן גם את ערוץ ה SP שלפעמים "חופף" את GB באיזור הצלעות. לכן שווה להתחיל עם זה, כדי לכסות את כל האפשרויות בכלוב הצלעות הצדי.

איזור הדיקור נבחר כהדמיה של הטורסו לאמה, כאשר הטבור מדומה ע"י גובה המרפק (TW10) והקצה העליון של כלוב הצלעות מדומה על ידי שורש כף היד TW4.

היות והכאב היה בכלוב הצלעות האמצעי-תחתון, בחרתי בנק' אשי באיזור TW8~9. ההטבה היתה מיידית אך לא מוחלטת.

לכן, הוספתי את טכניקת Taigua על ערוץ GB  בצד הכואב (ימין) – GB40, 38, 34, אשר נתנה הטבה כמעט מוחלטת בכאב – הקלה במגע, נשימה והפעלת לחץ תוך צלעי יזום ע"י המטופלת.

בנוסף, על מנת להקל על הכאב והרגישות בבטן ימין, בחרתי לשלב כבר מהטיפולים הראשונים איזון גלובלי לבעיות העיכול, על ידי שימוש ב-4 מרידיאני הקסם (4 מג'יק) – St, Pc, LI, Kid.

גם כאן בחרתי בהדמיה  של איזור מרכז האמה / שוק , כך שהנקודות הנבחרות לפי רגישות היו:

R – St36A, Pc3~3.5A

L – LI10~9, Kid9~

התוצאה היתה הקלה ברורה גם בכאבי הבטן ברביע ימין עליון, ולאחר מס' טיפולים מועט (2-3) גם הקלה בצרבת ובכאבי הבטן "הרגילים".

יחד עם זאת, הכאבים בצלעות התבררו כעקשנים ו"טיילו" לכיוון בית השחי לאחר מס' טיפולים.

האסטרטגיה הטיפולית נשארה זהה, רק בוצע דיוק נק' אשי – שימוש באיזור TW4 (צד שמאל), Kid3 (שמאל).

לקראת החתונה והנסיעה לחו"ל ועם עליית מפלס הסטרס, נשארתי עם האיזון של הצלעות, אך ויתרתי על איזון הבטן (שכבר היתה בסדר)  ו"השלמתי" למבנה איזון גלובלי Shao Yang – Jue Yin כך שהטיפול האחרון נראה כך:

R – GB40, 38, 34; Pc6

L – Liv3, TW5

סיפור מקרה מס' 2 – כאבים כרוניים מאוד בצלעות ממקור לא ידוע

מטופל בן כ-50, מזה 10 שנים (!) סובל מכאבים בצלעות משני צדי כלוב הצלעות. הכאבים ממוקמים באיזור צלע 8.

  • המטופל לא זוכר מה גרם לזה, רק שזה מאוד מגביל אותו בשגרת חייו.  במהלך התשאול עלה כי:
  • מוחמר בקור – הקור גורם לכיווץ השרירים והגוף בכלל, ומחמיר את הכאב. בעבר היה סובל מחום, עד השנים האחרונות.
  • בנוסף מחמיר בסטרס (שוב, כיווץ שרירים).
  • כואב במגע, כואב בתנועה, שכיבה (קשה לישון) וכל לחץ תוך צלעי (שיעול, התעטשות וכו').
  • באבחון במגע עלה כי הכאב דומיננטי יותר בצד שמאל.
  • בתשאול עוד עלה כי המטופל סובל מאוד מסטרס. הסטרס מתבטא אצלו בעייפות גדולה וכן בהזעה (בנוסף לכיווץ).  
  • נקודה זו הובילה אותי לחשוב שהמטופל מתאים למבנה האנרגטי של Shao Yang + Shao Yin. אבחנה זו נתמכה ע"י מצב הדופק והלשון.

הטיפול, אם כך – היה די פשוט. גם כאן התחלתי באיזון על ידי TW בצד ימין באיזור מרכז האמה, השלמה על ידי GB Taigua בצד שמאל ויצירת מבנה איזון גלובלי Shao Yang – Shao Yin:

L – GB Taigua (40, 38, 34), Ht3~3.5 (3 needles)

R – Kid7, TW8~9

לאחר הטיפול הראשון – הקלה משמעותית מאוד בכאבים למשך 5 ימים (הכאב החל לחזור במידה פחותה ואז כבר הגיע לטיפול השני). בנוסף הקלה בעוצמת המתח הנפשי ושיפור במצב האנרגיה הכללי ומצב הרוח הכללי.

גם בטיפול השני בוצע טיפול דומה עם הקלה נוספת ונקבע טיפול 3 לשבוע אחרי.

* נכון שלא התייחסתי פה לעובדה שקור גורם להחמרה בכאב עדיין. אפשר לעשות זאת ע"י שימוש במוקסה (אני אישית לא משתמש במוקסה אף פעם), מריחה של שמן או משחה מחממת או נטילת צמחים לחימום הפנים (המלצתי על שתיית תה קינמון בתור התחלה).

* במידה ולא היתה הקלה משמעותית, כן הייתי מתייחס לקור ע"י שימוש בטריאגרמות מהאי-צ'ינג ליצירת מניפולציה של חימום (חיזוק 

אש) על ערוץ ה GB.

מקרה מס' 3 – כאבים כרוניים מתחת החזה, הריון שבוע 33

מטופלת בסוף שנות ה-30 שלה. הריון שני (לידה ראשונה טראומטית). כאבים מתחת לחזה ימין בכלוב הצלעות הקדמי. התחיל כתוצאה מהתקררות שלא עוברת (עדיין) מזה חודשיים, ליחה בחזה ובגרון שגורמת לשיעול ממושך, קשה וטורדני.

החמרה בלילה – לא מוצאת מנח שבו לא כואב לה (השיעול הליחתי לרוב מחמיר בלילות בגלל השכיבה).

כאבים בצלעו דיקור סיניאבחון מרידיאני

מיקום הכאב "טריקי" כי הוא לא מאוד נקודתי אלא "רוחבי" מתחת לחזה. זהו מיקום בו עוברים מס' ערוצים – בעיקר ערוץ St אך גם Liv, וכן GB ו- Sp.

גם כאן חובה היה להתייחס גם לכאב וגם לגורם – השיעול והליחה שגורמת לשיעול.

לכאב התייחסתי דרך אשי באיזור אמה אמצעית (שוב) על ערוצי LI, TW בצד שמאל עד להשגת הקלה בכאב בזמן נשימה.

התייחסות לשיעול: בתשאול עלה כי השיעול נובע בעיקר מהחזה (ערוצי St, Kid – 4 מג'יק) וכן גם מהגרון (גירוי תמידי) שלוקח אותנו עדיין ל St, LI. בגלל שהתחיל בהתקררות, בחרתי להתייחס גם לשכבת Tai Yin כשכבה שמאזנת את Yang Ming.

לפיכך, בטיפול הראשון נבחרו הנקודות הבאות:

L – LI8~, TW8~ (6 needles), Kid3~9, Sp5

R – GB34, St41, St39~, Pc4~, Lu9, Lu6A

התוצאה – שיפור מיידי ומשמעותי בצלע הכואבת, הצליחה לראשונה לישון בלילה (למשך כל השבוע!).

השיעול מאוד מפריע, ליחה שמציפה את הריאות והחזה, אף סתום.

טיפול 2 – יותר מיקוד במע' נשימה אבל עם התייחסות גם לצלע. אותם מרידיאנים, דיוק אשי לאיזור החזה, אף וגרון. במהלך הטיפול השיעול נרגע לגמרי.

מקרה מס' 4 – כאבים אקוטיים בצלעות ימין קדמיות כתוצאה מחבלה קשה

בן 43, מס' ימים לפני הטיפול נפל מקורקינט חשמלי. הכידון פגע לו בכלוב הצלעות מצד ימין ומאז סובל מאוד מכאבים מתחת לחזה, בטן עליונה על גבול כלוב הצלעות.

היות ולא ניגש למיון – המלצתי כן לפנות לבירור מערבי, לבצע רנטגן ואולטרסאונד כדי לשלול פגיעה באיברים פנימיים.

מיקום – למטופל קשה לתאר בדיוק את איזור הכאב. הכאב מפושט ונמצא בחלק הקדמי יותר של כלוב הצלעות. מחמיר, אבל לא תמיד, בנשימה או לחץ תוך צלעי. במגע – קשה לאתר את המקום, אלא אם לוחצים בזווית מסוימת.

האיזור חופף ל – St, Liv וכן GB. לכן בוצע איזון לכולם.

טיפול 1 –

L – LI8~10, TW8~9 (שימו לב – LI מאזן גם את St וגם את Liv!).

R – GB Taigua (40, 38, 34)

 

לאחר הטיפול – הקלה מאוד משמעותית בכאבים, כמעט עבר לגמרי. לאחר מס' ימים הכאב התחיל לחזור, והגיע לטיפול נוסף.

הפעם הכאב פחות הגיב לנק' האשי  על LI, TW ולכן הוספתי לטיפול הקודם גם את St45, 43, 41 בצד ימין – שנותנות לנו גם את תמונת TaiGua על ערוץ הקיבה.

המלצות נוספות

קינזיוטייפינג

במקרים של חבלה, טראומה חיצונית – אני ממליץ על שימוש בקינזיוטייפינג לימפטי במצבים האקוטיים, Web Space Correction במצבים הסאב-אקוטיים וכרוניים. במידה ויש קשר ישיר לנשימה, אפשר לבצע הדבקה לשרירי הנשימה הבין צלעיים עצמם.

 

משחות 

לטראומות וחבלות אני ממליץ על משחת ארניקה איכותית, או משחת טראומיל.

לשרירים מכווצים – משחה לשרירים, בעיקר אמזון ג'ל היעילה מאוד מנסיוני

 

תוספים

אם האבחנה היא כיווץ שרירים, תוסף מגנזיום יכול לעזור, אני ממליץ לקחת 1-2 לפני השינה (בהתאם למצב המטופל). שימו לב שמגנזיום מרפה שרירים, ולכן יש להזהר איתו עם מטופלים בעלי לחץ דם נמוך או מטופלים הסובלים משלשולים.

 

לחבלות וטראומות – כל עוד אין שבר או סדק, טראומיל בטיפות (בליעה) עושה עבודה טובה. במידה ויש סדק או שבר, אני ממליץ מאוד לקחת שילג'יט /  מומיו לאיחוי הרקמות.

 

בכל מקרה, במצבים כרוניים אני ממליץ ליטול טבליות כורכומין (כורכומין אפקט של ברא צמחים הוא ההעדפה שלי) 3-4 ביום. הכורכומין מקל על כאב ויסייע גם בהפחתת דלקת, במידה ויש.

 

תרגילים

במצבים בהם הכאב הוא על רקע כיווץ שרירים (לא טראומות וחבלות!) אפשר לשלב תרגילים עדינים למתיחה והרפיה של השרירים הבין צלעיים.

בין אם מדובר במתיחות קלות דינימיות לצדי הגוף, או בתרגיל סוטאי שאני אישית מאוד אוהב ומצרף כאן (מתאים בעיקר לכאבים בכלוב הצלעות הצדי).